Własne mieszkanie krok po kroku

Na kupno własnego mieszkania od dewelopera w Krakowie co roku decyduje się kilkaset osób, które nigdy wcześniej nie miało własnego M3. Wielu młodych ludzi odwleka jednak moment zakupu mieszkania, przestraszona samym procesem zakupu, pracą papierkową, jak i ryzykiem związanym z taką inwestycją. Jednak zakup mieszkania od dewelopera wcale nie jest trudny. Wystarczy przejść tylko kilka etapów.

Zdolność kredytowa jest niezbędna do tego, by zacząć poszukiwania mieszkania, jeśli nie posiadamy dostatecznej ilości gotówki. Warto zabrać ze sobą dokumenty dotyczące zatrudnienia (umowy o pracę, zlecenia, o dzieło, kontrakty) i udać się do doradcy finansowego lub banku. Jeśli mamy kartę kredytową lub kredyt konsumencki wcześniej dobrze jest je spłacić.

Mieszkanie gotowe czy jeszcze w budowie? Deweloperzy w Krakowie oferują mieszkania, które na razie widnieją tylko na planach, jak i takie, które zostały ukończone przed chwilą lub dawno temu. W przypadku tych skończonych mamy mniejszy wybór mieszkań, a tych na planie możemy wybierać. Pamiętajmy jednak, że bank wymaga zabezpieczeń w przypadku kupna mieszkania, które dopiero powstaje. Poza tym musimy poczekać kilka miesięcy zanim się do niego wprowadzimy. Gdy wynajmujemy w tym czasie mieszkanie, ponosimy większe koszty, bo jednocześnie spłacamy kredyt za to, które wciąż jest w budowie.

Wybór mieszkania to nie tylko metraż czy układ pomieszczeń, ale także lokalizacja. Myślmy przyszłościowo i zwracajmy uwagę na stan dróg dojazdowych do osiedla, przystanki i komunikację miejską, bliską odległość do szkół, przedszkoli i sklepów.

Zakupy u krakowskiego dewelopera to też negocjacje. Pytajmy o obniżki oraz gratisy. Możemy wynegocjować upust, ale też dodatkowe miejsce parkingowe, komórkę lokatorską czy ogródek, jeśli chcemy zamieszkać na parterze.

Sprawdź dewelopera, któremu powierzasz swoje pieniądze. Musi być to firma o ugruntowanej pozycji na rynku, mająca na koncie kilka realizacji, w których mieszkają lokatorzy. Poczytaj opinie w Internecie, porozmawiaj z mieszkańcami powstałych już osiedli. Potem podpisuj umowy w obecności notariusza, dokładnie je czytaj, sprawdzaj wszystko, co zostało zapisane drobnym drukiem. Umowę przedwstępną można zabrać do prawnika, który nie jest powiązany z deweloperem.
Gdy mieszkanie jest gotowe, trzeba przeprowadzić jego odbiór. Sprawdźmy, czy ściany są proste, czy metraż się zgadza, czy nie ma popękanych ścian albo krzywych podłóg, czy jest prąd, woda, odpływy w łazience i kuchni. Na koniec trzeba podpisać protokół odbioru i można zacząć remont…