Ile kosztuje małe biuro?

Prawie każda firma potrzebuje swojego biura. Biuro, to nie tylko miejsce pracy, ale także lokal, w którym przyjmujemy klientów oraz konkretny adres, pod którym firma jest zarejestrowana i pod który dociera korespondencja. Jednak to dodatkowy koszt, który musimy uwzględnić w swoim budżecie.

Zanim jeszcze zaczniemy szukać biura dla małej firmy w Krakowie, musimy zastanowić się, jaki metraż nam odpowiada. Według przepisów jeden pracownik zajmuje minimum 2 m/kw wolnej podłogi (bez sprzętów i mebli). Przy czterech pracownikach potrzebujemy minimum 15 metrów kwadratowych. Pamiętajmy jednak, że potrzebna jest swoboda między biurkami, krzesłami, że musi się też zmieścić regał na dokumenty oraz że klienci także powinni móc gdzieś usiąść. Mała klitka, w której każdy będzie się obijał o meble, nie jest miejscem sprzyjającym twórczej pracy. Dlatego też przyjmuje się, że biuro dla małej firmy ma pomiędzy 15 a 50 metrów/kw.

Regułą jest, że w małych biurowcach pomieszczenia są tańsze, ale za to gorzej wyposażone, niż w nowoczesnych budynkach. Najtańsze biura, gdy chodzi o duże miasta są w Łodzi, najdroższe oczywiście w Warszawie, w Krakowie średnio zapłacimy 55 zł netto za wynajem 1 metra biura. W nowoczesnym biurowcu cena ta wynosi ponad 58 zł netto. Oczywiście koszt najmu nie jest jedynym, jaki trzeba ponieść decydując się na biuro w Krakowie.

Zanim podpiszemy umowę na wynajem biura, a ta zwykle sięga dwuletnich terminów, upewnijmy się, jakie czekają nas jeszcze opłaty dodatkowe i eksploatacyjne. Często bowiem okazuje się, że właściciel lokalu nie uwzględnił w czynszu opłat za miejsce parkingowe, za korzystanie z korytarzy, kuchni czy sali konferencyjnej, za sprzątanie biurowca, czy jego ochronę albo działanie portierni. Często też dodatkowo należy wpłacić kaucję w wysokości 1-2 miesięcznych czynszów. My sami musimy też opłacać prąd, ogrzewanie czy ciepłą wodę. Sprawdźmy także, w jaki sposób możemy zrezygnować i w jakich przypadkach.